- GAVSG532GB6000C38BDC-getit26031775
- GeIL
Delivery by 28 Sep, Monday
Product Description
Warranty: Limited Lifetime
Unlock elite-tier performance and immersive aesthetics with the GeIL Orion 32GB Kit(2x16GB) 6000MHz RGB DDR5 RAM. Engineered for gamers, content creators, and PC enthusiasts who demand seamless multitasking and visually striking builds, the Orion V RGB series combines cutting-edge speed with synchronised RGB brilliance.
Designed to deliver lightning-fast frequencies of up to 3600MHz with tight latency timings, this high-performance DDR5 memory kit ensures smoother gameplay, accelerated application load times, and ultra-responsive system behaviour. Backed by Intel XMP 3.0 and AMD EXPO one-click overclocking support, optimising your rig’s memory settings is effortless and secure.
FEATURES:
- Up to 6000MHz high-speed DDR5 performance
- Dual channel 32Gb kit (2x16Gb)
- Striking sci-fi RGB design
- Synchronised RGB lighting
- Intel XMP 3.0 & AMD EXPO support
- On-die ECC for data integrity
- Integrated PMIC technology
- DYNA 4 SLT tested
- Low voltage operation (1.35V)
- Slim profile heat spreaders
SPECIFICATIONS:
- Form Factor: LONG DIMM
- DDR Generation: DDR5
- Frequency: 6000MHz
- Module Capacity: 32GB Kit(2x16GB)
- CAS Latency: 38-44-44-84
- Operating Voltage: 1.35 V
- Heat Spreader Colours: Titanium Gray
- Dimensions: 13.9 x 3.8 x 0.8 cm
- Additional Technology: Intel XMP 3.0 (O.C.) / AMD EXPO(O.C.)
- Working Temperature: 0˚C - 70˚C
WHAT'S IN THE BOX:
- GeIL Orion 32GB Kit(2x16GB) 6000MHz RGB DDR5 RAM - Grey x1