- GCPCC10010G-01-getit26031775
- Gizzu
Delivery by 28 Sep, Monday
Product Description
Warranty: 12 Months
Enhance your device connectivity with the Gizzu 100W 10Gbps Type-C Cable. This 1-metre cable features a USB3.2 Gen1 Type-C to Type-C interface, offering fast data transfer rates of up to 10Gbps and 100W PD fast charging. The durable braided design and aluminium alloy construction ensure long-lasting durability and reliable performance. Perfect for powering and syncing your Type-C devices, this black cable delivers a robust and efficient solution for everyday use.
FEATURES:
- 100W PD fast charge support
- Up to 10Gbps transmission rate
- Easily charge your devices or transfer data via Type-C
- 1-metre cable length
SPECIFICATIONS:
- Host interface: Type-C
- Output interface: Type-C
- Max resolution: Up to 4K@60Hz (3840x2160)
- Data interface: USB3.2 Gen1 (10Gbps)
- Max power output: 100W (20V/5A)
- Encryption standard: HDCP 2.3
- Operating temperature: -20°C to 50°C
- Colour: Black
- Cable length: 100cm
- Material: Aluminium alloy casing & braided nylon mesh
- Packaging dimensions: 15 x 20 x 2cm
- Packaging weight: 34g
WHAT’S IN THE BOX:
- GIZZU 100W 10Gbps Type-C 1m Cable x1