- GCPCC24020G-02-getit26031775
- Gizzu
Delivery by 28 Sep, Monday
Product Description
Warranty: 12 Months
Unlock powerful performance with the Gizzu 240W 20Gbps Type-C Cable. This 2-metre cable features a USB3.2 Gen2 Type-C to Type-C interface, delivering ultra-fast data transfer rates of up to 20Gbps and 240W PD fast charging. It supports ultra-high-quality video output up to 8K at 60Hz, making it ideal for professional and entertainment setups. With its durable aluminium alloy construction, this black cable ensures reliable and long-lasting use, providing a robust solution for all your high-performance Type-C devices.
FEATURES:
- 240W PD fast charge support
- Up to 20Gbps transmission rate
- Easily charge your devices or transfer data via Type-C
- 2-metre cable length
SPECIFICATIONS:
- Host interface: Type-C
- Output interface: Type-C
- Max Resolution: Up to 8K@60Hz (7680x4320)
- Data interface: USB3.2 Gen 2 (20Gbps)
- Max power output: 240W (48V/5A)
- Encryption standard: HDCP 2.3
- Operating temperature: -20°C to 50°C
- Colour: Black
- Cable length: 200cm
- Material: Aluminium alloy casing & braided nylon mesh
- Packaging dimensions: 15 x 20 x 2cm
- Packaging weight: 45g
WHAT'S IN THE BOX:
- GIZZU 240W 20Gbps Type-C 2m Cable x1