- GEB3WGU10-getit26031775
- Gizzu
Delivery by 28 Sep, Monday
Product Description
Warranty: 12 Months
[embed]https://www.youtube.com/watch?v=RV-OWueWiSA[/embed]
The Gizzu Everglow Rechargeable Emergency Downlight Bulb is an ideal solution for keeping the lights on during loadshedding. The 3W lightbulb features a 10mm GU10 base connector and gives off a warm white colour when lit. Its 300mAh built-in battery allows it to stay powered during loadshedding. The light bulb takes around 5 hours to fully charge to 100% and can easily be charged by simply leaving the light turned on when there's no loadshedding. If your light is turned on and a power outage or loadshedding occurs, then the light bulb goes into emergency mode, changing to a cool white colour.
Really easy setup
- Fit your lightbulb
- Quickly switch your light switch on-off-on (within 1 second) to activate the LED Bulb
- Wait for loadshedding
FEATURES:
- Automatically switches to emergency mode in the event of loadshedding or a power failure
- Select between 3 brightness levels to prolong battery life (the default brightness level is 100%)
- The 3W downlight bulb generates 250 Lumens of warm white light, switching to 90 Lumens of cool white in emergency mode.
- Compatible with standard 10mm GU10 fixture
- Up to 25000-hour lifespan
- Smart Bulb Technology
SPECIFICATIONS:
- Base Type: GU10
- Bulb Colour: Warm White
- Rated Power: 3W
- Input Voltage: 230V
- Input Frequency: 50/60Hz
- Rated Lumens Normal (Brightness): 250lm +/-10% (100%)
- Rated Lumens Emergency (Brightness): 90lm (100%)/45lm (50%)/23lm (25%)
- Battery Type: Lithium-Ion
- Battery Capacity: 300mAh
- Dimmable Brightness Levels: (100%/ 50%/ 25%)
- Illumination Time (Brightness): 1.5 hours (100%) /3 hours (50%)/ 5 hours (25%)